Dietetyka

Podczas współpracy ze mną uzyskasz całościową analizę Twojego stanu zdrowia. Na pierwszej wizycie dokonamy oceny stanu odżywienia, sposobu żywienia, wyników badań oraz ewentualnej historii choroby. Wspólnie ustalimy cele naszej pracy i harmonogram spotkań. Jakość wykonanej usługi zależeć będzie od Twojego zaangażowania i szczerości dlatego zapoznaj się proszę z poniższym tekstem aby jak najlepiej przygotować się do naszego spotkania.

Przed pierwszą wizytą

 1. Wypełnij ankietę

  Ankieta zawiera zestaw pytań dotyczących m.in. Twojego stylu życia, aktywności fizycznej, alergii czy upodobań żywieniowych. Pytania te są niezbędne do prawidłowego skomponowania zaleceń żywieniowych. Proszę abyś w miarę możliwości udzielił odpowiedzi na wszystkie zagadnienia.

  Gotowy i podpisany kwestionariusz odeślij na mój adres e-mail. Pozwoli mi to wcześniej przeanalizować zebrane informacje dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu w trakcie wizyty.

  Pobierz ankietę.

 2. Wypełnij dziennik żywienia

  Dziennik żywienia prowadź przez 3 dni (w tym 1 weekendowy). Notuj co, kiedy i w jakich ilościach spożywasz. Zaznaczenie aktywności fizycznej będzie dodatkowym atutem! Gotowy, podpisany dziennik odeślij na mój adres e-mail wraz z ankietą.

  Pobierz dziennik żywienia.

 3. Wykonaj badania krwi

  Systematyczne wykonywanie badań krwi jest ważnym postępowaniem profilaktycznym. Warto raz w roku sprawdzić w ten sposób swój stan zdrowia. Przed spotkaniem zalecam abyś wybrał się do laboratorium medycznego i wykonał podstawowe badania. Poniżej znajdziesz sugerowaną przeze mnie listę:

  Badania podstawowe:

  • morfologia ogólna z rozmazem
  • lipidogram
  • glukoza na czczo

  Jeśli masz wątpliwości jakie badania wybrać skontaktuj się ze mną, chętnie pomogę.

  źródło zdjęcia: medkonsulting
 4. Zmierz ciśnienie krwi

  Często zapominamy o tym prostym, a jakże ważnym badaniu. Zmierz ciśnienie, szczególnie jeśli masz nadwagę lub otyłość.

 5. Przygotuj się do analizy składu ciała

  Analiza składu ciała wykonana jest metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA) przy pomocy analizatora Tanita MC-780 MA S. Otrzymany wynik zostanie omówiony, a następnie załączony do Twojej kraty pacjenta w celu późniejszej oceny skuteczności wprowadzonych zmian dietetycznych.

  Metoda BIA polega na wykorzystaniu prądu o niskiej częstotliwości, który jest praktycznie nieodczuwalny oraz nieszkodliwy dla naszego organizmu. Jednakże z urządzenia nie mogą korzystać osoby z rozrusznikami serca lub innymi implantami mechanicznymi.

Przed przystąpieniem do badania:

 1. Odpocznij po intensywnych ćwiczeniach fizycznych – mogą one wpływać na prawidłowość wyników.
 2. Nie spożywaj znacznej ilości pokarmów lub płynów – pomiaru dokonujemy około 3h po posiłku, najlepiej z pustym pęcherzem.
 3. Pamiętaj o piciu – odwodnienie również może skutkować nieprawidłowym wynikiem.
 4. Ściągnij metalowe, ciężkie elementy garderoby oraz akcesoria np. telefon, łańcuszek.
 5. BIA nie wykonujemy bezpośrednio po przebudzeniu.
 6. W celu zapewnienia jak największej dokładności badanie powinno być wykonywane w takich samych warunkach i o takiej samej porze (ważne w przypadku wizyty kontrolnej).
 7. Badanie w trakcie oraz bezpośrednio przed i po miesiączce nie jest miarodajne.
 8. Pomiar wykonujemy z bosymi stopami (rajstopy również nie są dozwolone).

Jak wygląda pierwsza wizyta?

 1. Czas trwania

  Czas wizyty jest uwarunkowany poziomem trudności danego zagadnienia i trwa 50-60 do 90 minut. Jeśli masz wątpliwości ile czasu zarezerwować chętnie udzielę Ci podpowiedzi.

 2. Kwestionariusze

  W przypadku gdy udało Ci się wysłać mi potrzebne dokumenty, jak ankieta oraz dziennik żywienia, to nasz czas przeznaczymy na przeanalizowanie zebranych informacji, rozmowę, a także wykonywanie pomiarów. W przeciwnym wypadku wspólnie wypełnimy wymagane arkusze, a odpowiedzi na pytania wraz z wytycznymi zostaną przesłane drogą elektroniczną lub pocztą.

 3. Co przygotować

  • wyniki badań laboratoryjnych
  • historię choroby (jeśli taką posiadasz)
  • listę przyjmowanych suplementów diety oraz leków

Zalecenia żywieniowe, jadłospis

Zalecenia żywieniowe oraz jadłospis sporządzam indywidualnie na podstawie zebranego wywiadu, preferencji pacjenta oraz wyników badań. Czas oczekiwania wynosi 3-5 dni w przypadku zaleceń oraz maksymalnie 7-10 dni w przypadku jadłospisu.

Gotowe wytyczne prześlę Ci drogą elektroniczną lub pocztą wraz ze stosownym komentarzem.

Pamiętaj, że w przypadku drobnych wątpliwości możesz się ze mną skontaktować telefonicznie, mailowo lub przez Skype. Gdybyś jednak potrzebował więcej czasu umów się na konsultację.

Wizyta kontrolna

Wizyta kontrolna trwa około 30 minut i jest dostosowana do Twoich aktualnych potrzeb. Zazwyczaj polega na analizie masy i składu ciała, ocenie wyników oraz ewentualnej korekcie wcześniejszych wytycznych.

Wizyty kontrolne są ważne dla zachowania motywacji na wysokim poziomie dlatego zalecam aby odbywały się raz na 2 tygodnie.